Obsah

Výzkum rizikového chování a duševního stavu žáků

Typ: ostatní
...

Vážení zákonní zástupci,

rádi bychom vás informovali o probíhajícím výzkumném projektu, do kterého je naše škola zapojena.

Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s expertním výzkumným týmem realizuje v tomto školním roce výzkum zaměřený na rizikové chování a duševní zdraví žáků druhého stupně základních škol a středních škol v Ústeckém kraji.

Zkušenosti učitelů i dalších osob pracujících s dětmi ukazují, že uzavření škol v souvislosti s pandemií covid-19 i další následné události měly na české děti značně negativní dopady. Napříč republikou se zvýšil počet žáků, kteří vykazují nadměrné a rizikové množství času stráveného na digitálních technologiích, přibývá rizikového chování v kyberprostoru a zhoršuje se duševní zdraví dětí.

Výsledky výzkumu mají kraji, školám i dalším odborníkům pomoci lépe zacílit podporu a prevenci. Dotazník je anonymní, nezaznamenává identifikační údaje žáků ani konkrétních škol. Data budou zpracována pouze hromadně, poznat z dat konkrétní osobu nebo školu není možné. Dotazník je určen pro žáky od 6. ročníků základních škol až po 4. ročníky středních škol.

Školy jsme požádali, aby žákům umožnily vyplnit dotazník v době výuky. Budeme rádi, pokud tento výzkum poslouží také jako příležitost otevřít téma duševního zdraví a rizikového chování v diskusi se samotnými dětmi, ať už přímo ve škole, nebo doma s rodiči. Uvědomujeme si, jak je důležité s dětmi mluvit o tom, jak vnímají svět kolem sebe a jak se v něm cítí, popř. kde hledat pomoc, pokud je to potřeba.

Máte s duševním zdravím dětí či s rizikovým chováním v současnosti problémy?

Pokud v tuto chvíli sami cítíte, že se s vaším dítětem děje něco, s čím si nevíte rady, můžete se obrátit např. na bezplatnou nonstop Linku pro rodinu a školu na čísle 116 000 (služba nabízí též chat či e-mailové poradenství https://linkaztracenedite.cz/).

Pro děti i dospělé můžeme dále doporučit informační portály www.opatruj.se (portál s informacemi k duševnímu zdraví a odkazy na další organizace) a www.safezona.cz (informace týkající se prevence různých potíží).

Věříme, že výsledky tohoto průzkumu přispějí k duševní pohodě dětí.


Vytvořeno: 21. 5. 2023
Poslední aktualizace: 21. 5. 2023 22:56
Autor: